sam-moghadam-khamseh-wg551YMfeOc-unsplash

Zamierzasz wrócić do treningu i zastanawiasz się, jaką dietę zastosować? Te suplementy pomogą Ci szybko wrócić do formy!

Przerywamy treningi z wielu przyczyn. Najczęściej są to kwestie związane ze zdrowiem albo po prostu czasem. Wyrobiona dotąd sylwetka zaczyna zanikać, a Ty czujesz, że to ostatnia pora, żeby wrócić na siłownię. Ale jak każdy wie – trening to tylko część sukcesu. Drugą (i być może nadrzędną) sprawą jest to, co jesz.

Białko

Zasadniczo nie ma większego znaczenia, w jakiej formie spożywasz białko. Istnieje wiele rodzajów tego makroskładnika: proszek, batony (proteinowe), koktajle, ale także naturalna żywność. Jak zapewne wiesz, białko stanowi podstawę, na której budują się Twoje mięśnie. Warto pamiętać, że jego nieodpowiednia ilość podczas powrotu na siłownię może doprowadzić do katabolizmu mięśniowego. Wówczas nieważne ile z siebie wyciśniesz podnosząc ciężary, obwód bicepsu będzie stał w miejscu. W najgorszych przypadkach może nawet spaść. 

Dlatego właśnie tak istotne jest dostarczenie odpowiedniej ilości białka. Przyjęło się, że najlepiej spożywać około 20–50 gramów bezpośrednio po treningu (dobrym pomysłem będzie zastosowanie batonów, które mają dokładnie wyliczone makroskładniki). 

Indywidualnie musisz ustalić, jaki chcesz osiągnąć cel i dostosować do niego zapotrzebowanie na białko. Przyjmuje się, że w proporcji powinieneś dostarczać przynajmniej: 1 gram białka na kilogram masy ciała. Maksymalna granica to natomiast dwie, trzy dawki suplementu dziennie. Jeżeli chciałbyś brać więcej, sięgaj już tylko po produkty naturalne. W tym przypadku dobrym pomysłem będzie pierś z kurczaka – w różnych konfiguracjach. Nie musisz jeść suchej, źle przygotowanej. Eksperymentuj w kuchni! 

Keratyna

Dzięki keratynie Twoje mięśnie szybciej nabiorą odpowiedniej objętości. Zwiększy to również bezpośrednio siłę, dzięki czemu Twoje wyniki na siłowni zdecydowanie się poprawią. W przypadku, kiedy należysz do osób, które wracają do treningów, aby się wyrzeźbić, zalecamy standardowy monohydrat. Gdybyś natomiast należał do grona osób, które budują masę, lepszym wyborem będzie nowsza wersja kreatyny – na przykład HCL.

Keratynę możesz ponadto pozyskać z mięsa: wołowego, wieprzowego, ryb oraz drobiu. Aby jednak zapewnić sobie wystarczającą ilość, musiałbyś jeść około kilograma tego składnika dziennie. To natomiast nie jest aż tak wskazane, dlatego wersja suplementowa jest zalecana, choć dobrze byłoby ją uzupełniać właśnie naturalnymi produktami. 

EAA/BCAA

Aminokwasy służą za jedną z najlepszych podstaw do wyrabiania masy mięśniowej. W związku z tym sięgnij po EAA, gdyż jego synteza znacząco poprawi pracę mięśni i anabolizm. Ewentualnie możesz sięgnąć także po BCAA, które zapewnia zarówno wsparcie, jak i ochronę mięśni.

Zdjęcie główne: Sam Moghadam Khamseh/unsplash.com

ZostawKomentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *