Suplementacja

Suplementy i odżywki w płynie – czy rzeczywiście wchłaniają się lepiej niż tabletki czy kapsułki?

Suplementy i odżywki w płynie – czy rzeczywiście wchłaniają się lepiej niż tabletki czy kapsułki?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Planując wprowadzić do diety suplementy zapewne zastanawiasz się, jaka forma będzie najlepsza: kapsułki, odżywki czy tabletki – tutaj znajdziesz odpowiedź.

Suplementy w płynie

Szczególną popularność zyskują suplementy w postaci płynów. Mają one szereg zalet: są wygodne, łatwiej wymierzyć porcję, można zakupić je w wersji shotów (a więc już konkretnej dawki) itd. Mówi się także, że przyswajają się szybciej, a także mają mieć większą skuteczność oddziaływania niż suplementy w kapsułkach itp. Podkreślają to szczególnie producenci, dlatego warto nieco bliżej przyjrzeć się tematowi.

Rzeczywiście – suplementy w płynie mają predyspozycje, aby wchłaniać się szybciej. Pierwsze reakcje chemiczne następują już w jamie ustnej. Nie ma jednak potwierdzeń dla drugiego stwierdzenia o „lepszym oddziaływaniu”. 

Pytanie zatem: czy mimo wszystko płyn będzie najlepszą dostępną formą suplementów? Tutaj także pojawiają się problemy. Większość buteleczek zawiera liczne konserwanty np. benzoesan sodu czy sorbinian potasu. Wpływają one negatywnie na zdrowie człowieka, a także mogą czasem utrudniać wchłanianie niektórych substancji przez organizm. Zanim więc sięgniesz po suplementy w płynie, dokładnie przeczytaj skład!

Suplementy w kapsułkach a tabletkach

Początkowo mogłoby się wydawać, że nie ma specjalnej różnicy między tymi dwoma formami. W kontekście wszystkich dostępnych wersji (od płynów po proszki) ich jakość, sposób oddziaływania na organizm nie różni się niemal wcale od pozostałych. Dlatego należy na wstępie przyjąć, że nie ma formy, która przez sam fakt swojej „obudowy” ma większą skuteczność. 

Bywa, że konsumenci suplementów w tabletkach narzekają na szybkie przeciążenie żołądka, co powoduje gwałtowne skurcze jelit i ból. Dodatkowo niektórzy zauważali w stolcu resztki tabletek.

Takich problemów można często uniknąć, rozsądnie dawkując kapsułki. W gruncie rzeczy niewiele różnią się od tabletek, z tym jednak zastrzeżeniem, że nie są one zamknięte w sztucznym ciele stałym, ale w rozpuszczalnych gumach, które już po chwili uwalniają esencję. To też jest powodem, dla którego w ostatnich latach kapsułki wypierają tabletki.

Suplementy w proszku

Bardzo popularne są także witaminy sproszkowane, możemy je mieszać z wodą, mlekiem itp. Czasami wysuwa się argument, że szybciej się wchłaniają, trudno to jednak potwierdzić. Ewentualne różnice nie będą przekraczać zapewne kilku minut, co w gruncie rzeczy nie ma znaczenia dla efektywności.

Faktem jest natomiast, że są one tańsze oraz dzięki łączeniu proszku z innymi substancjami możemy pozbyć się uciążliwego zapachu i smaku. Minusem są natomiast trudności z odmierzenie; cierpliwe porcjowanie może niektórym przyspieszyć puls. 

Która wersja jest najlepsza?

Trudno ustalić, która rzeczywiście będzie najlepsza uniwersalnie. Warto natomiast przemyśleć, czy poszczególne formy witamin nie będą lepiej dostosowane po prostu do Twojego trybu życia: czy masz czas odmierzać proszek? Może wygodniejsze będą shoty? A może kapsułki, które posiadają już określoną proporcję i są łatwe w rozpuszczaniu, ale należy uwzględnić nieco wyższa cenę? Uwzględnij te kwestie oraz zapoznaj się dokładnie ze składem, zanim dokonasz zakupu.

Zdj. główne: Leohoho/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*