upset-2681502_960_720

Nie masz na nic siły, ale nie potrafisz zlokalizować źródła tego stanu? Oto, czym różnią się zmęczenie psychiczne i fizyczne!

Zmęczenie to naturalny skutek nadmiaru pracy, stresu oraz zbyt wysokiego tempa życia, o które tak łatwo w dzisiejszych czasach. Czy – pomimo że wszystkie znamy je przecież tak dobrze – potrafimy odróżnić przemęczenie fizyczne od psychicznego? Jeśli odpowiedź na to pytanie jest przecząca, poniższe informacje rozwieją wszelkie wątpliwości. 

Mając na uwadze sposób funkcjonowania ludzkiego organizmu, zmęczenie to nic innego, jak swego rodzaju odruch obronny. To właśnie ono chroni nas przed całkowitym wyczerpaniem wskutek kontynuowania nadmiernego wysiłku fizycznego lub psychicznego. Na pierwszy rzut oka przemęczenie każdorazowo objawia się w identycznej formie. Nic bardziej mylnego! Utrata sił ze względu na rodzaj podejmowanych przez nas aktywności przyjmuje więcej niż jedną twarz.

Zmęczenie fizyczne i psychiczne – różnice

Z naukowego punktu widzenia wyróżniamy obecnie dwa typy zmęczenia. Pierwsze z nich to zmęczenie obwodowe, czyli zmęczenie mięśni, które chroni nas przed niepożądanymi efektami przeforsowania organizmu. Dzięki niemu dostajemy informację o tym, że jesteśmy na skraju wyczerpania i powinniśmy zaprzestać podejmowanego wysiłku. Poznamy je m.in. po nawracających bólach mięśni, zawrotach głowy czy nudnościach.

W stanie zmęczenia fizycznego koordynacja oraz precyzja naszych ruchów mogą ulec znacznemu pogorszeniu, podobnie jak ogólna wydajność podejmowanych przez nas działań. Jeśli danego dnia czujemy więc, że mamy dwie lewe ręce, przemęczenie mięśniowe to jeden z głównych podejrzanych!

Drugim rodzajem zmęczenia jest zmęczenie ośrodkowe, zwane również ogólnym, które dla uproszczenia często utożsamiamy ze zmęczeniem psychicznym. Polega ono przede wszystkim na osłabieniu funkcji poznawczych organizmu, co często objawia się z kolei w zmniejszeniu… wydolności fizycznej.

Jak zatem możemy odróżnić zmęczenie ośrodkowe od omawianego wcześniej obwodowego? W prawidłowej diagnozie pomoże nam kilka cech charakterystycznych. Przemęczenie psychiczne wiąże się bowiem z brakiem koncentracji oraz sennością, a nawet przysypianiem, które w stanie zmęczenia fizycznego będą miały miejsce w mniejszym stopniu.

Jak poradzić sobie ze zmęczeniem?

Rozróżnienie zmęczenia fizycznego i psychicznego w praktyce stanowi gigantyczne wyzwanie, któremu często nie sposób podołać bez specjalistycznej diagnozy. Niemniej jednak, niezależnie od tego, gdzie znajduje się źródło utraty energii, istnieje mnóstwo sposobów, by skutecznie z nią walczyć. Podjęcie odpowiednich środków jest szczególnie ważne, jeśli zmagamy się z tzw. CFS, czyli syndromem przewlekłego zmęczenia.

Nawet bez posiadania fachowej wiedzy można się domyślić, że kluczem do pokonania przewlekłego zmęczenia jest efektywny wypoczynek. Brzmi jak bułka z masłem? Być może, jednak w dobie nieustannego pośpiechu oraz urządzeń elektronicznych tracimy umiejętność prawidłowej regeneracji po wysiłku. Odpoczynek powinien być dla nas czasem spędzonym z samą sobą, podczas którego będziemy mogły bez żadnej presji uporządkować myśli i przygotować nasze ciało i umysł do dalszego działania. Warto odejść więc od ekranu telewizora czy smartfona na rzecz gorącej kąpieli, domowego spa lub po prostu porządnej dawki snu.

Innym bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na nasze samopoczucie jest odpowiedni jadłospis. Postarajmy się w możliwie jak największym stopniu odstawić wszelkiego rodzaju fast foody oraz inną przetworzoną żywność, a w ich miejsce postawić na naturalne produkty bogate w zdrowe węglowodany, tłuszcze i białka.

Zdjęcie główne: RobinHiggins/pixabay.com

ZostawKomentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *